wtorek, 23 listopada 2021

„Fatalna lista” - Siobhan Vivian

 


    „Fatalna lista” to jedna z wielu pozycji doskonałych do przeczytania na początku roku szkolnego. Dlaczego? Bo opowiada historię dziewczyn, dotkniętych szkolną tradycją, która dla jednych jest najlepszym, co może się zdarzyć, a dla innych najgorszym koszmarem. Co roku, na tydzień przed jesiennym balem, zostaje ogłoszona lista najpiękniejszych i najbrzydszych dziewczyn w szkole. Z każdej klasy zostaje wybrana jedna „najpiękniejsza i najbrzydsza”. Co ciekawe, nikt nigdy nie wie, kto tworzy ową listę i dlaczego wybór pada akurat na te biedne dziewczyny.

    Historia każdej z nich jest poruszająca i pokazuje, jak bardzo może zmienić się życie młodej dziewczyny, nastolatki, która znalazła się na tej liście. Niektóre z laureatek wpadają na przerażające pomysły, a inne są wręcz zachwycone tym, że są na tej liście. W książce zostaje poruszony wątek relacji w szkole – wyśmiewania, poniżania, ale też wywyższania i stawiania na piedestale. Zostaje też poruszony bardzo ważny problem odchudzania się na siłę, idealnej sylwetki a co za tym idzie – konsekwencji. Pokazane są także różnego rodzaju formy nacisku ze strony rodziców, znajomych i przyjaciół.

    Uważam, że tę książkę powinna przeczytać nie tylko młodzież, ale też rodzice. Podczas czytania odczuwałam emocje każdej z bohaterek. Autorka – Siobhan Vivian ma tak niezwykły dar do poruszania tak ważnych problemów oraz tak lekkie pióro, że przekaz jest jednocześnie dosadny i zatopiony w historię, która wciąga.

    Jest to niesamowita i poruszająca historia, którą można polecić każdemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

„Teściowie muszą zniknąć” - Alek Rogoziński

       „Teściowe muszą zniknąć” to czternasta kryminalna komedia pomyłek, pełna zwrotów akcji i czarnego humoru autorstwa wspaniałego @alekr...